به زودی قیمت موبایل خریداری شده پس از روشن شدن گوشی به افراد پیامک خواهد شد

به گزارش وبساز 102، رییس هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی خبر از اعلام قیمت گوشی های خریداری شده از طریق پیامک پس از روشن کردن گوشی به شخص خریدار داد. او همچنین گفت که قیمت تمام شده موبایل های وارداتی به زودی در سامانه 124 درج خواهد شد تا از هرگونه سودجویی در قیمت گذاری تلفن همراه جلوگیری شود.

به زودی قیمت موبایل خریداری شده پس از روشن شدن گوشی به افراد پیامک خواهد شد

او خبر از همکاری با سامانه همتا برای ارسال قیمت گوشی خریداری شده به خریداران در قالب یک پیامک داد و آن را اینطور تشریح کرد: بناست در آینده ای نزدیک با درخواست انجمن واردکنندگان موبایل و فراهم کردن زیرساخت ها، سازمان حمایت با همکاری سامانه همتا و مرکز توسعه تجارت الکترونیک قیمت موبایل خریداری شده را همزمان با روشن شدن گوشی برای مصرف کننده پیامک کند. به این ترتیب مصرف کننده از قیمت واقعی گوشی و اینکه کدام واردکننده آن را وارد کشور کرده است مطلع خواهد شد. از این رو اعلام دقیق قیمت ها توسط واردکنندگان همچون گذشته به سامانه 124 به شفافیت و تسهیل این فرآیند کمک خواهد کرد.

به گفته غروی رام این سامانه در حمایت از حقوق مصرف کننده راه اندازی شده است و باید جهت حفظ حقوق مصرف کنندگان و مطلعی آنها از قیمت واقعی موبایل هایی که خریداری کرده اند هیچ کوتاهی صورت نگیرد.

او سامانه های مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، همتا، 124 و سامانه جامع گارانتی را شبکه ای هوشمند به منظور شفاف سازی دانسته و باور دارد می توان با ظرفیت این سامانه ها روی قیمت گذاری اجناس در بازار موبایل تاثیر گذاشت: به همین دلیل ثبت قیمت تمام شده موبایل های وارداتی و آماده عرضه در سامانه 124 مورد تاکید چندین باره ما قرار گرفته است. طبق مصوبه وزارت صمت شرکت های واردکننده مکلف به اعلام قیمت ها به این سامانه هستند. از این رو واردکنندگان تلفن همراه نیز از این قاعده مستثنا نیستند و باید به صورت مداوم قیمت موبایل های وارداتی خود را به این سامانه اعلام کنند.

سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات، با همکاری سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طراحی و به بهره برداری رسیده است. هدف اصلی این سامانه، افزایش شفافیت در خصوص قیمت کالاها و خدماتی است که شهروندان بصورت روزانه با آن ها سروکار دارند. در این سامانه سه نوع قیمت به شهروندان نمایش داده می گردد: حداقل و حداکثر قیمت کالاها که از سطح کشور جمع آوری می گردد و قیمت مصوب مصرف کننده که حداکثر قیمت قابل قبول بر اساس هزینه های تولید بوده و یا قیمت مصوب کالا است.

قیمت موبایل در سایت قدیمی این سامانه قابل استعلام است و به گفته دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، نرخ ها کاملا به روز هستند. امیر اسحاقی به دیجیاتو می گوید فرایند قیمت گذاری در این سایت کمی زمان بر است و تسهیل بخشی این قسمت از سایت می تواند باعث گردد تا وارد کنندگان بیشتری در زمینه درج قیمت ها همکاری کنند: البته قانون تاکید دارد که تمامی واردکنندگان باید این کار را انجام دهند و اگر انجام نمی دهند کوتاهی آنهاست، ولی فرایند طولانی زما ن بر بودن درج قیمت می تواند یکی از دلایل عدم همکاری درست همه فعالان باشد.

اسحاقی تاکید دارد که هیچ نفعی برای وارد کنندگان برای عدم درج قیمت ها در این سامانه وجود ندارد و آنها در هر صورت نمی توانند از یک قیمت مصوب، کالای خود را به فروشندگان خرد برسانند. او امیدوار است که همکاری دسته جمعی واردکنندگان در سامانه 124 و مطلعی رسانی درباره امکان مشاهده نرخ موبایل در این وبسایت توسط رسانه ها، می تواند به بازار کمک کند که قیمت ها به حد واقعی خود برسد و از حباب کاذب خارج گردد. اسحاقی به دیجیاتو درباره ضرورت همکاری واردکنندگان در این زمینه می گوید: این یک قانون برای فعالیت آنهاست و قرار است نظارت دقیق تری روی این قبیل فعالیت های ضروری و قانونی واردکنندگان صورت بگیرد تا همه آنها در سامانه 124، موبایل ها را قیمت گذاری کنند.

اسحاقی باور دارد که همکاری واردکنندگان و اجرای طرح افق در آینده نه چندان دور، می تواند قیمت ها در بازار موبایل را کاهش ببخشد: طرح افق (استانداردسازی فاکتور و نظارت بر قیمت) به زودی برای بازار تلفن همراه اجرا خواهد شد و همه بخش های زنجیره تأمین تلفن همراه (اعم از واردکننده، تولید کننده، عمده فروش و خرده فروش) ملزم به ثبت خرید و فروش خود در سامانه جامع تجارت و صدور فاکتور الکترونیک خواهند بود. آنها فروش کالایشان را در این سامانه ثبت نام خواهند کرد و واحدهای بدون جواز با ثبت نام در این سامانه، پس از تایید اتحادیه می توانند فعالیت کنند.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک

به "به زودی قیمت موبایل خریداری شده پس از روشن شدن گوشی به افراد پیامک خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به زودی قیمت موبایل خریداری شده پس از روشن شدن گوشی به افراد پیامک خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید