تدوین استاندارد روش آزمون برای گرمکن های گازسوز تابشی نانوکاتالیستی آغاز شد

به گزارش وبساز 102، تدوین استاندارد ملی ویژگی ها و روش آزمون برای گرمکن های گازسوز تابشی نانوکاتالیستی به شرکت دانش بنیان به فرآوران نوین آریا سرمد به عنوان بزرگترین واحد تولیدکننده این محصول در کشور واگذار شد.

تدوین استاندارد روش آزمون برای گرمکن های گازسوز تابشی نانوکاتالیستی آغاز شد

به گزارش گروه فناوری وبساز 102، کمیته برنامه ریزی استاندارد های مکانیک و فلزشناسی، در مهر ماه 1399 با حضور نماینده ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و نماینده واحد تولیدکننده گرمکن های گازسوز تابشی نانوکاتالیستی تشکیل شد و پس از پرسش وپاسخ و بحث فراوان، با تدوین استاندارد ملی ویژگی ها و روش آزمون برای گرمکن های گازسوز تابشی نانوکاتالیستی موافقت کرد. طبق مصوبه این کمیته، تدوین این استاندارد به شرکت دانش بنیان به فرآوران نوین آریا سرمد به عنوان بزرگترین واحد تولیدکننده این محصول در کشور واگذار شد.

شرکت دانش بنیان به فرآوران نوین آریا سرمد با همکاری مرکز تحقیقاتی انرژی، آب و محیط زیست دانشگاه علم و صنعت ایران، در سال 1395 پیروز به دستیابی به دانش فنی و ساخت اولین نمونه تجاری گرمکن های (گازسوز تابشی) نانوکاتالیستی در ایران شد. هم اکنون این شرکت قابلیت تولید گرمکن های نانوکاتالیستی با ظرفیت 150 دستگاه در سال و در ابعاد گوناگون را داراست.

برای توسعه دانش فنی و ساخت این محصول در این شرکت، تا کنون 2 تز دکتری، 6 خاتمه نامه کارشناسی ارشد و 5 خاتمه نامه کارشناسی انجام گرفته و از نتایج آن ها بیش از 20 مقاله شامل: 2 مقاله ISI و 3 مقاله علمی- پژوهشی و 15 مقاله در کنفرانس های بین المللی منتشر شده است. برخی از تاییدیه ها و سوابق مرتبط با این محصول شامل؛ مجوز دانش بنیان تولیدی نوع 1، گواهی نامه نانومقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ثبت اختراع و گواهی نامه اختراع سطح 3 از بنیاد ملی نخبگان برای انواع مختلف گرمکن های تابشی نانوکاتالیستی، تاییدیه های مختلف از: شرکت ملی گاز ایران، شرکت گاز استان تهران، سازمان گسترش و نوسازی، شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، انجمن احتراق ایران و … است. همچنین کسب رتبه در جشنواره دانایی خلیج فارس و جشنواره ملی ابتکار ها و اختراع های سوخت و احتراق، انتخاب خاتمه نامه برتر از طرف: انجمن مهندسان مکانیک ایران و انجمن احتراق ایران از جمله افتخارات آن محسوب می شود.

گرمکن های نانوکاتالیستی دارای مزایای فوق العاده ای نسبت به سایر انواع گرمکن ها هستند. سه مزیت اصلی گرمکن های نانوکاتالیستی در مقایسه با سیستم های گرمایشی مرسوم عبارتند از: بازدهی انرژی بالا، آلایندگی زیست محیطی کم، ایمنی بسیار بالا به واسطه کاهش دمای احتراق و حذف شعله.

گرمکن های نانوکاتالیستی در صنایع گوناگونی کاربرد دارند، از قبیل: صنایع نفت و گاز (پیش گرمایش سیالات فرآیندی، گرمایش موضعی تجهیزات ابزار دقیق و …)؛ کوره های رنگ آمیزی (چوب، پلاستیک، فلز)؛ کوره های رطوبت زدایی؛ خشک کن ها (کاشی، چوب، کاغذ، پارچه و چرم و …)؛ صنایع غذایی (خشک کردن ماکارونی، لازانیا، سیب زمینی، برنج، خشکبار، گندم، چای، سیفی جات و …)؛ گرمایش ساکن و سیار در سوله ها، کارگاه ها، مرغداری ها، کاروان ها، خانه ها.

عمده تولید گرمکن های نانوکاتالیستی در سطح دنیا هم اکنون توسط شرکت های بروئست (امریکا)، کاتاداین (کانادا) و اینفراگاز (ایتالیا) انجام می شود. این فناوری توانسته است تاییدیه ها و استاندارد های مربوطه را از مراجعی نظیر ATEX، CE، FM و CSA برای تولید حرارت تابشی ایمن و پاک اخذ نماید.

این فناوری تا چند سال پیش تنها در انحصار کشور های منطقه آمریکای شمالی و معدود کشور های اروپایی بود، اما هم اکنون تولید این محصول در کشور با قیمتی تقریبا معادل 50 درصد نمونه های مشابه خارجی انجام می شود. علی رغم آنکه در سال های گذشته بخش عمده نیاز کشور به این نوع گرمکن از طریق واردات محصول تامین شده است و چند سالی است طراحی و ساخت گرمکن های نانوکاتالیستی در شرکت های داخلی انجام می شود، اما هنوز استاندارد ملی برای این محصول خاص تدوین نشده است. البته برای گرمکن های تابشی هم اکنون چند استاندارد ملی وجود دارد، اما این استاندارد ها به انواع غیر کاتالیستی این محصول می پردازند و برای نوع نانوکاتالیستی قابل استفاده نیستند.

منبع اصلی برای تدوین این استاندارد، ANSI Z 83.20 است که به انواع کاتالیستی و غیر کاتالیستی گرمکن های تابشی با سوخت گاز طبیعی می پردازد. این استاندارد شامل الزامات ساخت و عملکرد گرمکن های تابشی است که برای تدوین استاندارد ملی حاضر، از بخش های مرتبط با گرمکن های نانوکاتالیستی در این منبع استفاده می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تدوین استاندارد روش آزمون برای گرمکن های گازسوز تابشی نانوکاتالیستی آغاز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین استاندارد روش آزمون برای گرمکن های گازسوز تابشی نانوکاتالیستی آغاز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید