گردنه حیران؛ منطقه نمونه گردشگری از طبیعت ایران

به گزارش وبساز 102، استان گیلان دارای مرز بین المللی از طریق آستارا با جمهوری آذربایجان است که از شمال به دریای خزر و کشور آذربایجان، از غرب به استان اردبیل، از جنوب به استان زنجان و قزوین و از شرق به استان مازندران محدود می شود.

گردنه حیران؛ منطقه نمونه گردشگری از طبیعت ایران

در طول راستا، به دلیل اختلاف ارتفاع از استان گیلان به اردبیل با تنوع مناظر طبیعی و پوشش گیاهی روبرو هستیم.

حیران، نام روستایی ییلاقی و زیبا در شهرستان آستارا واقع در استان گیلان است. این روستا در فاصله 30 کلیومتری آستارا قرار گرفته است. حیران از سه روستای حیران سفلی، حیران وسطی و حیران علیا تشکیل شده است.

منطقه حیران از توابع شهرستان آستارا در منتهی الیه غرب استان گیلان و همجوار با استان اردبیل با 2200 هکتار مساحت است که از این میزان 1200 هکتار به مستثنیات اشخاص و 1000 هکتار به منابع ملی تعلق دارد. گردنه حیران از جاهای دیدنی آستارا است.

بسکمک از کسانی که به اردبیل سفر می کنند از آستارا عبور کرده و از گردنه حیران و جاذبه های گردشگری این منطقه نیز دیدن کرده و ازآن لذت می برند.

تورهای بسکمک وجود دارد که بازدید از این منطقه را در برنامه های خود دارند. اگر شما نیز تمایل دارید که با تور سفر کنید کجارو در انتخاب بهترین تورهای داخلی و خارجی به شما کمک می کند.

شما می توانید تور اردبیل و یا تور گیلان را در کجارو جستجو کنید، از میان فهرست تورهای ده ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن ها را مقایسه کنید و در نهایت ارزان ترین تور به مقصد مورد نظرتان را انتخاب کنید.

گردنه حیران

به دلیل ییلاقی بودن منطقه، ساخت بناهای ویلایی در سال های اخیر چشمگیر بوده است. در طول فصول گرم سال جمعیت این روستا به بیش از 2000 نفر می رسد، اما جمعیت ثابت آن در حدود 300 نفر است که به شغل کشاورزی مشغول بوده و در طول سال، مخصوصا بهار و تابستان، رستوران ها و مغازه هایی را در کنار جاده برای کسب و کار باز می کنند.

عسل

این روستا به دلیل زیبایی طبیعی آن، به عنوان یکی از منطقه های نمونه گردشگری در ایران است و با توجه به شرایط آب و هوایی مناسب در سالیان اخیر، مورد توجه گردشگران قرار گرفته و ساخت و ساز بناهای تفریحی و گردشگری در آن افزایش یافته است.

حیران

گردنه

گردنه حیران در راستا راه ارتباطی آستارا-اردبیل قرار گرفته است. این گردنه که به همراه روستای ونه بین، حاجی امیر بالا و حاجی امیر پایین از مناطق حفاظتی سیاسی و جغرافیایی استان گیلان است، از یک طرف مشرف به کوه هایی است که پوشیده از جنگل های انبوه است و از سویی مشرف به دره ای نه چندان عمیق است که از میان آن رود آستاراچای عبور می کند. این رود مشخص کننده مرز استان گیلان ایران و جمهوری آذربایجان است.

حیران مرز

این گردنه در بیشتر زمان ها در زیر پوششی از مه قرار گرفته است و از نظر طبیعی دره ها و کوهپایه های آن، پوشیده از گل ها و گیاهان جنگلی و مرتعی است. با این وجود این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح آب های آزاد تنها حدود 1500 متر است؛ در واقع علت اصلی مه تقریبا دائمی گردنه حیران رطوبت دریای خزر است، نه ارتفاع زیاد این گردنه.

گردنه حیران

حیران

منطقه نمونه گردشگری

اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان گیلان در این منطقه امکانات تفریحی و گردشگری متعددی را ایجاد کرده و در سال 1390 با راه اندازی تله کابین حیران موجب توسعه و افزایش بیش از بیش صنعت گردشگری در استان گیلان و شهرستان مرزی بندر آستارا شده است.

گردنه حیران

توصیف

گردنه حیران یکی از جاذبه های زیبای طبیعتی است که در منطقه حیران آستارا قرار گرفته است. اگر به این منطقه سفری داشته باشید، متوجه خواهید شد که چرا این نام را برای این منطقه انتخاب کرده اند. زیبایی بیش از حد این طبیعت هر تماشاگری را حیران می کند. جاده ای که مثل یک مار تنومند به یک کوه بزرگ پیچیده شده، تا ارتفاع بسیار زیادی بالا رفته است. در این جاده ماشین ها را می بینیم که در آن ارتفاع بلند در حرکت هستند. در هنگام عبور از این راستا زیبا هر چند دقیقه با پیچ تندی روبه رو می شویم که باید آن را دور زد.

وقتی بالاتر می رویم در طول راستا رستوران ها و سالن های غذاخوری و پذیرایی زیادی را می بینیم که استراحت های کوتاه در کنار پرتگاه برای دیدن طبیعت زیبا و ماشین هایی که در زیر و روی جاده پر پیچ و خم دیده می شوند را فراهم می کند. خوردن بلال تازه و خرید مقداری عسل مرغوب این منطقه را فراموش نکنید. مسئله بسیار مهم، حفاظت از زیبایی های تمامی مناطق زیبای گردشگری ایران است؛ چرا که افزایش گردشگر به مکان های نغز و زیبای طبیعی استان های مختلف نیازمند رعایت رفتارهایی است که منجر به تخریب چنین مکان های با ارزشی نشود و همیشه حفاظت آن ها در راس همه امورات قرار گیرد.

منبع: گردشبان

به "گردنه حیران؛ منطقه نمونه گردشگری از طبیعت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردنه حیران؛ منطقه نمونه گردشگری از طبیعت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید